Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dialog – stalinistický měsíčník, napojený na KSČM

8. 05. 2013 9:31:09
Ano, Stalinovi vděčíme za to, že se českoslovenští komunisté a spolu s nimi náš lid správně orientoval v poválečné situaci, v procesu národní a demokratické revoluce, jež přerostla v revoluci socialistickou zásluhou gottwaldovského vedení, které zmařilo puč reakce v únoru 1948, jež usilovala o restauraci kapitalismu.
zdroj: komsomol.czzdroj: komsomol.cz

Kvízová otázka. Tento text vyšel v Rudém právu během padesátých let, nebo v marxisticko-leninském měsíčníku Dialog v prosinci 2009? Kdo tipuje druhou možnost, vyhrává rudého bludišťáka.

Předpokládám, že mnohým z vás nebude jméno měsíčníku Dialog nic říkat. Proto krátké představení. Jde o plátek, vycházející již 24 let s podtitulem Otázky-odpovědi a hlavičkou Komunistický list. Za deset korun měsíčně je možné si ho zakoupit na merendách pořádaných KSČM, nebo předplatit u nakladatelství Orego.


Pokud někdo toužíte číst oslavné ódy na Stalina, Gottwalda, únorový převrat nebo nostalgické stesky starých soudruhů, doporučuju investovat pětku a jedno číslo si zakoupit. V aktuálním květnovém čísle se například můžete dočíst, že:

-------------

S blížící se Rudou armádou pochopili čeští vlastenci, že svobodu je třeba vzít do vlastních rukou. A poté i správu země proti kolaborující a zaprodané velkoburžoazii a jejím pohůnkům, jejichž potomci se dnes v této zemi nezřízeně roztahují.

Gottwald měl tisíckrát pravdu, když říkal: bez Sovětského svazu by naše národy nežily ve svobodě. V sovětském svazu, zdůrazňoval Gottwald, našel náš koráb bezpečný přístav. A odsud také jeho heslo, dnes tak vysmívané „Se sovětským svazem na věčné časy!“. Ale připomeňme hned, že se Sovětským svazem, jak jej vytvořil za Stalina! A jak o něm s obdivem psal Julius Fučík.

(sken celého článku najdete zde: http://www.nsdap.cz/dialog_big.jpg)

-------------

Je až s podivem, že podobná tiskovina u nás vychází, zcela legálně, s registrací ministerstva kultury č. 6320. Ať se podívám na jakoukoliv stranu onoho plátku, odzhora až dolu jde o jedno velké porušení § 403 a § 404 o propagaci hnutí, směřujícího k potlačení práv a svobod.

Před časem jsem kdesi narazil na informaci, nevím nakolik pravdivou, že se vedení KSČM od tohoto plátku distancuje, že s ním nechce mít nic společného. Jenže...

Podívejme se, kdo je vydavatelem Dialogu. Jde o společnost Orego, patřící RSDr Milanu Havlíčkovi, tajemníkovi klubu zastupitelů KSČM ve Středočeském kraji a předsedovi obvodního výboru KSČM pro Prahu-Východ. Nakladatelství Orego vydává publikace oslavující období normalizace, Che Guevaru, Gottwalda či obhajující teror padesátých let. Bývají k zakoupení taktéž na merendách KSČM.

Předsedou redakční rady je JUDr. Ivan Hrůza, zastupitel za KSČM na Praze 6, bývalý pracovník XI. odboru kontrarozvědky, který měl na starosti „kontrarozvědnou ochranu mládeže, vědy, školství a kultury“. A jen nějakou shodou náhod je místopředsedou pražské rady KSČM a pravou rukou Marty Semelové.

-------------

Dialog se nestydí za to, že je stranický svým charakterem a obsahem. Od počátku svého vzniku a zvláště po roce 1989 je Dialog pevně spojen s komunistickým přesvědčením a principiálností. Dialog, to není jen pracovitá redakce a vydavatel, to jsou také jeho obětaví čtenáři, přispěvatelé a šiřitelé, kteří financují jeho existenci. Stojí za připomenutí, že na rozdíl od jiných tiskovin se ničím nemaskuje, nežije z reklam ani z politických příslibů, či handlů a všichni pro časopis pracují bez nároku na honorář. Dialog od počátku v tiráži otevřeně uvádí, že je listem komunistickým, a nestydí se za pěticípou hvězdu.

Dialog mimo jiné říká hlasitě, že společenské třídy tak, jak byly determinovány celou řadou myslitelů, zejména Vladimírem Iljičem Leninem, existují. Zároveň v souladu s vědeckým učením ukazuje na to, kde jsou zdroje a příčiny třídních konfliktů a kdo je vyvolává. Nejsou to komunisté, ale ti, kteří svojí hospodářskou, sociální a kulturní politikou a metodami vládnutí potlačují skutečnou demokracii, znemožňují právo na práci, střechu nad hlavou, jakož i právo na důstojný a klidný život v míru. Čtenáři Dialogu nevěří blábolům, že změna přijde sama a že se jednou probudíme do lepšího světa. Mnozí z nás jsou na veřejnosti aktivně činní, vystupujeme proti aroganci současné politické moci a čerpáme přitom ze zkušeností komunistického hnutí.

Ivan Hrůza,
předseda Republikové redakční rady, delegát VIII. sjezdu KSČM

-------------

Pravidelnými přispěvateli jsou mládežníci z Komsomolu, organizace, kterou vede policie v patrnosti jako levicově extremistickou a jejíž členové jsou taktéž z velké většiny členy KSČM.

V tiráži jako adresu webových stránek měsíčníku dialog je uvedený web OV KSČM Praha – Východ.

Jak vidno, distanc vedení KSČM je jen tak, naoko, aby se neřeklo, že se u nich ve straně nic nezměnilo, že jsou i po tolika letech stále stejní, se stejným tužbami po revolučním a třídním boji.

Zkouším si představit, jaká je pravděpodobnost, aby u nás vycházel například měsíčník „Listy z Říše“, oslavující myšlenky árijské krve, dštící síru na prohnilý a zkažený židovský národ a hlásající nutnost získání životního prostoru na východě. Samozřejmě v hlavičce vkusně ozdobený svastikou a přinášející pravidelné medailonky význačných osobností, jako byl Heydrich, Himmler nebo Eichmann. Vsadím cokoliv na to, že ten, kdo by byl tak smělý a o něco podobného se pokusil, skončil by před soudem s pořádným flastrem, národ by se křižoval, osobnosti by se vyjadřovaly a nejhlasitější vřískot by se ozýval právě od věrných čtenářů měsíčníku Dialog.

A přitom obsahově od sebe nejsou nijak vzdálení...

(psáno pro ePortál.cz)

Autor: Dušan Makovský | středa 8.5.2013 9:31 | karma článku: 27.84 | přečteno: 1334x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdenek Horner

Protestuji proti vpašovávání svastiky

Svastika ilustrující v seznamu příspěvků příspěvek blogera Míky překračuje zákonné meze. Obsah příspěvku rovněž. Nechci s takovými příspěvky sdílet jeden prostor!

20.8.2017 v 20:51 | Karma článku: 11.92 | Přečteno: 471 |

Jan Pavlík

Než tě pustěj na hrad, vojede tě policajt

Zážitek jedné dámy z dnešní návštěvy Pražského hradu asi kolem jedenácté hodiny dopoledne před vchodem do zahrady u Letohrádku královny Anny zvaném Belvedér.

20.8.2017 v 20:51 | Karma článku: 9.87 | Přečteno: 313 | Diskuse

Beata Krusic

Skončila výstava nahých žen

Ti, kdo zaváhali, mají smůlu. Unikátní výstava Voayer 2017 patří minulosti. Pražané si budou muset počkat, až se organizátoři výstavy znova objeví- tentokráte s jejich novou vizí, vizí nahých mužů.

20.8.2017 v 20:50 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 383 | Diskuse

Marek Jáč

Čapí hnízdo – otázka, na kterou se nikdo neptá!

ANO, Andrej Babiš společně se svými spolupracovníky z Agrofertu účelově vyvedli společnost ZZN AGRO Pelhřimov (později Čapí hnízdo) mimo vlastnickou strukturu skupiny Agrofert.

20.8.2017 v 20:22 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 534 | Diskuse

Ivo Hnilica

Zbrojeni je to co svět potřebuje - míní Donald Trump

Vypadá to jako negativní požadavek, ale úplně tak to není. Má to i svá pozitiva. Odvětví zbrojního průmyslu je v prvé řadě velký možná až největší světový byznys a zaměstnává po světě obrovské počty lidí a to i přes automatizaci..

20.8.2017 v 18:20 | Karma článku: 8.61 | Přečteno: 229 | Diskuse
Počet článků 77 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3720
IT na volne noze, s vice ci mene pravicovymi nazory, realista, dvojnasobny stastny otec, avsak stale spokojene svobodny, prazak, dymkar, sezonni alkoholik, milovnik RPG her a fantasy knizek, v diskusich na iDnes pod nickem makovec123.

Jsem clenem ODS na Praze 14.

Mé blogy jsou zpravidla psány pro server Eportál


Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.